YGS puan türüyle öğrenci alan bölümlerin ayrıntıları..

Anasayfa Alan Sınavı 17 Mart 2014 Okunma
YGS puan türüyle öğrenci alan bölümlerin ayrıntıları..
23 Mart Pazar günü yaklaşık 2 milyon öğrenci, yükseköğretime geçişin ilk aşaması olan YGS’ye girecek. Bu adaylardan YGS puan türleriyle öğrenci alan bölümleri hedefleyenler için maratonun sınav aşaması tamamlanırken, LYS puan türleri ile üniversiteye yereşmeyi hedefleyenler için iki buçuk aylık stresli bir süreç başlayacak. Bugün YGS öncesinde hem hem sınav ile ilgili teknik bilgileri ve bazı püf noktaları hem de YGS puan türüyle öğrenci alan bölümler konusundaki detayları sizlerle paylaşıyorum.

KAYIT YAPTIRMAYAN ÇOK

- 2013 ÖSYS verilerine göre; Temmuz 2013′te YGS lisans programlarını tercih etmek isteyenler 88′i devlet, 29′u vakıf ve 5′i de KKTC üniversiteleri olmak üzere 122 üniversitedeki programlar için tercih yaptılar.

- Hem devlet hem de vakıf üniversitelerindeki YGS lisans kontenjanlarında doluluk oranları üst düzeydeydi. Kıbrıs üniversitelerinde kontenjanlar boş kaldı.

- YGS lisans kontenjanlarına yerleşenler arasında kesin kayıt yaptırmayanların oranı beklenmedik şekilde yüksek oldu.

- YGS lisans kontenjan büyüklüklerinin üniversitelere göre dağılımında devlet üniversiteleri arasında 1100 ve üzerinde kontenjanı olan Marmara, İnönü, Muğla Sıtkı Koçman, On Dokuz Mayıs ve Mehmet Akif Ersoy üniversiteleri öne çıkıyor.

ARTIŞ BEKLENTİSİ YÜKSEK

- Ek yerleştirmede ilk kez öğrenci alan YGS lisans programları, 2014′te de bu kontenjan türünde artış olacağı beklentisini beraberinde getiriyor.

- İlk kez öğrenci alan programlar arasında devlet üniversitelerinde öne çıkanlar İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, İslami İlimler ile İş Sağlığı ve Güvenliği programları.

BARAJI GEÇENİN HAKKI

140 ve 180 barajını aşmanın getirdiği bazı haklar >

Haberin devamı için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
haberler memurlar personelmeb personelsaglik diyanet adalet medihaber doktorhekim meb personeli sağlık personeli meb personel sağlıkçılar mebpersoneli alan bilgi sisinavi meb sağlık
hepsi garantili kamu foni sabo terlik uniforma hemşire forması doktor önlüğü hamile hemşire forması güçlü erkek memurlar sohbet