EKPSS soru ve cevap dosyası..

Anasayfa Alan Sınavı 26 Şubat 2014 Okunma
EKPSS soru ve cevap dosyası..

MEZUN OLMAYANLAR DA GİREBİLİR Mİ?

Evet mezun olmayanlar da girebilir. Kılavuzda yer alan açıklama şu şekildedir:

“EKPSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Sınava girmesi gerekenbu adaylariçin başvuru süresi 24 Şubat 2014 tarihinde başlayacak, 7 Mart 2014 tarihinde sona erecektir.”

İLKOKUL MEZUNLARI DA KUR’A İÇİN BAŞVURU YAPMALI MI?

Sınav sadece ortaöğretim (lise), önlisans ve lisans mezunları için yapılmaktadır. Ancak ilköğretim veya ilkokul mezunları için de kadro açılacak. Bu kadrolara kur’ayla yerleştirme yapılacaktır. Kur’aya katılmak isteyen ilkokul veya ilköğretim mezunları da 12-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında başvuru yapmalıdır.

ÖSYM BAŞVURU MERKEZİNE GİTMEDEN ÖNCE NE YAPILMALI?

Adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları alınmayacaktır.

2012′DE BAŞVURANLAR YENİDEN BAŞVURACAK MI?

Evet, başvuracak. Kılavuzdaki açıklama şu şekildedir: “2012-ÖMSS/Kuraya başvuru yapan adayların başvuruları, 2014-EKPSS/kura için geçerli değildir.”

2012 ÖMSS’YE BAŞVURANLAR, ÖSYM BAŞVURU MERKEZİNE GİTMEK ZORUNDA DEĞİL

2012 ÖMSS’ye başvuran adaylar, eğitim düzeyi ve engel durumunda değişiklik olmaması kaydıyla 2014 EKPSS’ye girmek için başvuru merkezlerine gitmek zorunda değildir. Bu adaylar https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlayabilirler. Eğitim bilgilerinde değişiklik olanlar “başvuru merkezlerine” gitmelidir. Engel gurubunda değişiklik olanlar ise kılavuzun 2.2 maddesinde denilenleri yapması halinde başvuru merkezine gitmesine gerek bulunmamaktadır.

ENGELLİ RAPORLARINDAKİ “ÇALIŞABİLİR” İFADESİ SORUNU

Kılavuza göre, sınava başvurabilmek için yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olması yeterlidir. Engellinin çalışabilir durumda olması şartı atama sırasında aranacaktır. Bu nedenle, her ne kadar hem Aile Bakanlığı hem de Devlet Personel Başkanlığı şuan için ihtiyaç yok diyorsa da, raporlarında “Çalışabilir” ifadesi yer almayan engelli adaylarının bu durumu yeni rapor çıkararak netleştirmelerinde yarar bulunmaktadır. Ak>

Haberin devamı için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
haberler memurlar personelmeb personelsaglik diyanet adalet medihaber doktorhekim meb personeli sağlık personeli meb personel sağlıkçılar mebpersoneli alan bilgi sisinavi meb sağlık
hepsi garantili kamu foni sabo terlik uniforma hemşire forması doktor önlüğü hamile hemşire forması güçlü erkek memurlar sohbet